Nový rozměr ekologického běhání

15. 10. 2018 Kateřina Horáková

Délka čtení: 3 minuty

Patříte mezi osoby, kterým není lhostejné životní prostředí kolem Vás a chcete jej chránit a nevíte co dalšího byste pro to mohli udělat? Přinášíme Vám trochu inspirace ze Švédska, která se pomalu a jistě šíří po celém světě. Navíc pokud milujete pohyb, tak díky této aktivitě zabijete dvě mouchy jednou ranou. Ptáte se, co to je? Odpověď zní PLOGGING. Někteří z Vás možná o něm již slyšeli, někteří jej dokonce již praktikují, ale spoustu z nás určitě neví, co to je.

Plogging vznikl v roce 2016 ve Švédsku, kde se stal velkým hitem a šíří se dál. Deník The Telegraph označil Plogging dokonce za jeden z největších fitness trendů roku 2018. Tato sportovní aktivita je populární zejména ve větších městech po celém světě. A co to tedy vlastně je? Název Plogging vznikl spojením dvou slov – jogging – běhání a švédského plocka upp – sběr, sbírání, popř. anglické pluck - sbírání. Jedná se tedy vlastně o sběr odpadků při běhu. Aktivita je velice jednoduchá. Běžec tzv. plogger během joggingu sbírá veškeré odpadky, které nalezne na chodníku, v parku či v lese nebo kdekoliv jinde, kde běhá. Tyto odpadky posbírá do jakéhokoliv pytle, tašky, popř. batohu a následně je roztřídí do kontejnerů. Díky této aktivitě má nejen dobrý pocit z toho, že udělal něco pro sebe, ale i pro planetu.

Velkou oblibu má nejen v severských zemích, ale běhající sběrači jsou už například i ve Spojených státech, Austrálii nebo v Thajsku. Na Islandu sbírá při běhu odpadky dokonce samotný pan prezident. Nicméně tento trend se postupně šíří dál a dostává se nyní i k nám do České republiky. Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Coca-Colou zahájila v roce 2018 iniciativu Plogging Česko v rámci, které vyzývala občany k zapojení se do této iniciativy při celosvětovém World clean up day, který se konal 15. 9. 2018. V tento den miliony lidí po celém světě uklízeli své okolí a nasbírali tuny odpadků. Pro zajímavost je v obrázku níže uvedena délka rozkladu jednotlivých odpadků.

Obrázek: Délka rozkladu různých druhů odpadků v přírodě

Samozřejmě při ploggingu se běžcům asi nepodaří trhnout nějaké běžecké rekordy, jelikož sbírání odpadků zdržuje, ale za ten dobrý pocit to určitě stojí, nemyslíte? Odpadky však nemusíte sbírat pouze při běhu, ale v podstatě kdykoliv – při cestě z práce, školy, na výletě či vycházce se psem. Stačí se jen dívat kolem sebe a nebýt lhostejný, a také mít po ruce nějakou tašku či pytlík, popř. rukavice na sběr odpadků. Navíc díky tomu, že Vás někdo uvidí se můžete stát inspirací pro ostatní a za chvíli může být ve vašem městě či obci celá komunita tzv. ploggerů. Tak co zapojíte se?